phoca_thumb_s_indeksSekretarz generalny Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego dr Hamadoun Toure został we wtorek uhonorowany tytułem doktora honoris causa Politechniki Wrocławskiej. W laudacji prof. Daniel Bem zaznaczył, że działalność Toure jest ściśle związana z rozwojem telekomunikacji i nowoczesnych technik teleinformatycznych oraz budowaniem społeczeństwa informacyjnego.
"Jako sekretarz generalny wytycza strategiczne kierunki działań, koncentrując się na tworzeniu regulacji, rozpowszechnianiu wiedzy i zdobyczy techniki na potrzeby XXI w., który ma być wiekiem społeczeństwa opartego na wiedzy" - mówił profesor.

 

Bem zwrócił uwagę na trwającą od wielu lat współpracę Międzynarodowego Związku Telekomunikacji z Politechniką Wrocławską, która za kadencji Toure stała się jeszcze bardziej intensywna. "Konsekwencją tej aktywności były publikacje, prace doktorskie i habilitacje. Oprócz tego powstały działające i rozwijające się do dzisiaj laboratoria systemów radiokomunikacyjnych, kompatybilności elektromagnetycznej i techniki antenowej" - dodał.

 

Dziękując za przyznanie tytułu, Toure wygłosił wykład nt. rozwoju i znaczenia technologii szerokopasmowej oraz bezpieczeństwa w internecie. Zdaniem laureata nie można obecnie przewidzieć, jaki wpływ będzie miał rozwój technologii szerokopasmowej na społeczeństwo informacyjne, ale "widzimy, że jest to narzędzie społecznego i ekonomicznego rozwoju i być może największa szansa, jaką mamy dla rozwoju ludzkości".

 

"Bezpieczeństwo cybernetyczne ma wymiar ogólnoświatowy i może być zapewnione jedynie rozwiązaniami na skalę światową. Tak, więc jednym z najważniejszych działań, jakie musimy podjąć w celu poprawy bezpieczeństwa, jest zacieśnienie współpracy i koordynacji na poziomie globalnym" - podkreślił.

 

Hamadoun Toure urodził się 3 września 1953 r. w Mali. Studia odbył w latach 1973 - 1979 w Leningradzkim Instytucie Elektroniki i Łączności, gdzie uzyskał dyplom magistra inżyniera w dziedzinie systemów, sieci i urządzeń telekomunikacyjnych. W roku 2004 otrzymał stopień doktora nauk technicznych na Uniwersytecie Elektroniki, telekomunikacji i Informatyki w Moskwie za rozprawę dotyczącą poprawy skuteczności międzynarodowego radiomonitorowania.

 

Pracował m.in. w Międzynarodowej Organizacji Telekomunikacji Satelitarnej i w ICOM Global Mobile Communications. W 2006 r. został powołany na stanowisko sekretarza generalnego Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego, które sprawuje do chwili obecnej. Jest żonaty i ma czwórkę dzieci.

 

Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny to wyspecjalizowana agenda ONZ, która zajmuje się ustalaniem standardów, koordynacją i rozwojem międzynarodowej telekomunikacji oraz radiokomunikacji. Uchwala np. międzynarodowe regulacje w zakresie zarządzania częstotliwościami, stanowiące następnie podstawę dla regulacji krajowych.

 

Związek jest jedną z najstarszych międzynarodowych organizacji; utworzony został w Paryżu 17 maja 1865 r., początkowo pod nazwą Międzynarodowego Związku Telegraficznego. Polska jest jego aktywnym członkiem od 1921 r. MIC

 

Źródło: PAP - Nauka w Polsce
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->