Zbliża się XX Dolnośląski Festiwal Nauki22 września na wrocławskim Uniwersytecie Ekonomicznym rozpocznie się Dolnośląski Festiwal Nauki. XX edycja wydarzenia przeprowadzona zostanie pod hasłem “Nauka bez granic”. Organizatorzy pragną pokazać uczestnikom, że nauka nie tylko może być łatwa, ale także przyjemna.


Warsztaty, gry miejskie, wykłady, eksperymenty, pokazy czy wycieczki to tylko nieliczne z atrakcji przygotowanych przez dolnośląskie uczelnie wyższe oraz instytucje kultury. W programie festiwalu znajdą się zajęcia dla każdego, a jedynym wymogiem jest chęć uczestnictwa w festiwalu. Do wyboru zawsze są zajęcia z różnorodnych dziedzin: chemii, biologii, geografii, dietetyki, marketingu i wielu innych. W tym roku uczestnik może zdobyć wiedzę m.in. z zakresu budżetowania, pieczenia gęsiny, tworzenia reklamy, składu soków owocowych, poszukiwania informacji w internecie, rozmów kwalifikacyjnych, mikrobiologii czy zakładania własnej firmy. Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja nauki oraz obalenie powszechnego przekonania o jej niedostępności, a jego adresatem są wszyscy chętni pragnący zgłębić meandry nauki, niezależnie od wieku czy zainteresowań.

Od 1998 roku festiwal stale się rozrasta obejmując nowe miasta i przyciągając większe grupy odbiorców. Zeszłoroczna edycja zgromadziła około 140 tysięcy uczestników. Obecnie do miast biorących udział w wydarzeniu należy Wrocław, Bystrzyca Kłodzka, Jelenia Góra, Lubin i Wałbrzych. Festiwalowe doświadczenia można zdobywać do 20 października, kiedy planowane jest zakończenie wydarzenia. Warto jednak przejrzeć program, gdyż w każdym mieście zajęcia przeprowadzane będą w innych dniach. W spisie proponowanych atrakcji możemy również sprawdzić rekomendowany wiek uczestników, czas trwania wykładu i liczbę miejsc, która niestety w większości przypadków jest ograniczona. Ponadto, niektóre zajęcia wymagają wcześniejszych zapisów u prowadzącego.

Tegoroczna edycja festiwalu będzie sprawdzianem umiejętności nowego koordynatora, prof. Tadeusza Dobosza, pełniącego tę funkcję od początku 2017 roku.