Od czasów rewolucji przemysłowej transport nabrał strategicznego znaczenia dla wielu dziedzin związanych z gospodarką. Dystrybucja różnego rodzaju dóbr ma dziś zasięg globalny i trzeba zauważyć, że potrzeby ludzkości w tym zakresie stale rosną. Transport wymieniany jest często jednym tchem wraz z logistyką i spedycją, ponieważ wraz z tymi dziedzinami tworzy jedną, spójną branżę, dzięki której możliwe jest przemieszczanie różnego rodzaju przedmiotów, osób, surowców czy produktów. Studia na tym kierunku mogą być świetną inwestycją, dlatego warto zapoznać się z ich charakterystyką!


Przygotowanie do studiów na kierunku Transport

Rozważając możliwość podjęcia się tych studiów warto najpierw wybrać uczelnię. Dzięki temu będziesz mógł zapoznać się z programem oraz warunkami rekrutacji. Jest to szansa na zdobycie przewagi nad konkurencją w szkołach, w których o jedno miejsce ubiega się więcej niż kilka osób. Im wcześniej będziesz wiedział, które przedmioty okażą się szczególnie premiowane w rekrutacji, tym lepiej. Zwykle pod uwagę brane są dziedziny ścisłe, takie jak matematyka czy fizyka.

Transport jako kierunek studiów

Wiele dziedzin kształcenia akademickiego to bardzo wąskie specjalizacje. Transport należy do wiedzy o charakterze interdyscyplinarnym. Oznacza to, że aby studiować ten kierunek trzeba poznawać wiele różnych dyscyplin. Transport to między innymi mechanika pojazdów, infrastruktura, eksploatacja maszyn, ekonomika, prawo, narzędzia informatyczne i wiele innych. Te wszystkie zakresy odnoszą się do lądowych, morskich i powietrznych środków transportu. Widać więc, już na pierwszy rzut oka, że student tego kierunku raczej nie będzie się nudzić w trakcie nauki.

Praca po Transporcie

Rozważanie możliwości zatrudnienia po ukończeniu kierunku Transport warto poprzedzić krótką analizą rynku pracy. Przede wszystkim można zauważyć, że sektor TSL (Transport, Spedycja, Logistyka) stale rośnie, co oznacza, że miejsc pracy będzie przybywać. Aby wzmocnić swoje szanse na rynku pracy, dobrze jest połączyć ostatnie lata studiów z wykonywaniem pierwszych wyzwań zawodowych. Chociaż studia mają charakter techniczny, nie wolno zapomnieć o nauce języków obcych.
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->